03.04.2009.

Būtu kauns, ja es nevarētu iemācīt!

Turpinot agrāk aizsākto sarunu tradīciju ar mūsu skolas treneriem, šoreiz uz sarunu aicināju treneres Evu Dinzbergu un Lolitu Andriševsku. Saruna bija par gaidāmajām Latvijas sieviešu hokeja izlases spēlēm un attieksmi pret darbu, ko abas meitenes ar panākumiem veic.
Jūs abas izsauca uz Latvijas valstsvienību hokejā, ar kādu mērķi brauksiet uz čempionātu?
Lolita – labi jānospēlē.
Ko, pēc jūsu domām, nozīmē labi?
Eva – hokeja sabiedrībā pastāv viedoklis, ka no tā kā nospēlēsim šo čempionātu ir atkarīgs Latvijas sieviešu hokeja izlases liktenis.
?
Eva – ir informācija, ka šajos finansiāli grūtajos laikos, pirmais no kā atteiksies LHF ir sieviešu hokeja izlase.
Lolita – es nedomāju par tik globālām lietām, vienkārši gatavošos katrai spēlei un uzdevums man ir nemainīgs – ielaist pēc iespējas mazāk ripas!
Vai tad sieviešu izlases liktenis nerūp?
Lolita – noteikti rūp, bet pārāk globāls mērķis, lai uz to koncentrētos.
Eva – arī es tā domāju, tikai šis globālais mērķis daudzām meitenēm palīdzēs saņemties katrai spēlei.
Hokejs vispār ir sieviešu sports, atvainojiet par banālu jautājumu?!
Lolita (ļoti emocionāli) – bet kā tad savādāk, ar ko sieviešu hokejs ir sliktāks par citiem sporta veidiem? Sieviešu hokejā ir jāspēlē maskās un ir aizliegti spēka paņēmieni. Ziemeļamerikā sievietes spēlē pie pilnām tribīnēm, jo skatītājus piesaista gudra un daudzšķautnaina spēle, ko rāda hokejistes, pretstatā brīžiem primitīvam vīriešu hokejam!!
Eva – arī basketbolu kādreiz uzskatīja par nepiemērotu sievietēm.
Vai tas nav tādēļ, ka joprojām daudzi primitīvi ļautiņi domā, ka atsevišķi sporta veidi padara sievietes neglītas?
Eva – pilnīgas muļķības, neviens sporta veids nav spējīgs padarīt cilvēku neglītu.
Ja nu vienīgi bokss!
 
Lolita – jā, bet mēs jau teicām: sieviešu hokejā spēlē aizsargmaskās un bez spēka paņēmieniem.
Eva – tad jau mākslas vingrošanā ir lielākas izredzes ar vālīti ielikt sev pa seju (smiekli)!
Kā pašas uzsākāt sporta gaitas?
Lolita – es spēlēju basketbolu, bet visu apzinīgo bērnību sapņoju par treniņiem hokejā. Vispār, ja godīgi, pats basketbols man bija pie kājas! Toties es uzreiz mainījos tiklīdz bija „sausie” (Lolita pat par basketbolu stāsta hokeja terminoloģijā). Īpaši man patika spēlēt futbolu, jo tur bija vārti....!
Žēl, bet manā bērnībā hokejā meitenes neņēma.
Eva – nekur mērķtiecīgi es nesportoju, toties es visur pārstāvēju savu skolu gan vieglatlētikas sacensībās, gan volejbolā.
Kā tad nokļuvi hokejā?
Eva – es kā kārtīgs mazpilsētas bērns, mācījos slidot uz dīķa un Ziediņš mani uzaicināja spēlēt hokeju. Ja būtu jāizvēlas, es būtu izvēlējusies daiļslidošanu, bet par cik tādas izvēles nebija aizgāju uz hokeju. Sākumā aizgāju tāpat vien, aiz ziņkāres, bet vēlāk ļoti iepatikās. Žēl, ka man tad nebija tādas domāšanas kā tagad!
Lolita – es skatoties Rīgas DINAMO spēli, dzirdēju komentētāju paziņojam, ka tiek dibināta sieviešu hokeja komanda un devos pieteikties.
Vai Jūs redzat sieviešu hokeja attīstību Latvijā un kāda būtu Jūsu recepte situācijas glābšanai?
Eva – reāli situācija ir ļoti bēdīga. Meiteņu komandas ir, jeb drīzāk jāsaka nav. Gadu no gada izlasē startē vienas un tās pašas, un ne tādēļ, ka būtu labākās, vienkārši citu nav. Tās retās meitenes, kuras uzsāk nodarboties, ir ļoti vājas.
Lolita – tāds iespaids, ka sieviešu hokejs izbeigsies tiklīdz Latvijas hokeja veterānes beigs savu karjeru, jo maiņas nav.
Nu nāk prātā mūžsenie jautājumi: ko darīt un kas pie tā vainīgs?
Lolita – kādu laiku atpakaļ Grabovskis (bijušais LHF ģenerālsekretārs) paaicināja mani uz sarunu un jautāja padomu. Es teicu, ka vienkārši katrā komandā ir jābūt pāris meitenes, no kurām sasniedzot zināmu vecumu veidotu kādu no „U” komandām, kas turpinātu slīpēt savu meistarību bērnu un jaunatnes hokeja čempionātā, un kas?
Eva – izskatās, ka mēs vienīgie, kas to dara, jo tikai pie mums trenējas meitenes – trīs pie Lolitas un divas pie Ainara. Federācija izveidoja U18, tur līmenis ir zem katras kritikas un rezervju nav. Skats visai bēdīgs. Labāk par to nemaz nerunāt, domāju ka mūsu meitenes paaugsies un viss būs labi!
Vai varat pateikt kāda nozīme sportam ir Jūsu dzīvē tagad?
Lolita – hokejs ir visa mana dzīve! Pavisam nopietni, bez pārspīlēšanas un kamēr trenēšana nodrošinās manas elementārās materiālās vajadzības, es noteikti trenēšu. Vispār man jau sen ir skaidrs, ka treneris nav tā profesija, kur primārais ir nopelnīt lielu naudu, šiem cilvēkiem ir jāiet strādāt citur. Šeit ir jāstrādā cilvēkiem, kam trenēt ir aicinājums!
Kur tad jāstrādā tādiem?
Lolita – man vienalga, kur grib, tur arī lai strādā, tikai ne ar bērniem! Lai iet biznesā!
Eva – man tas patīk un galvenais arī padodas, arī es esmu vienisprātis ar Lolitu, ka trenera darbs ir mūsu aicinājums.
Vai varat sevi iedomāties strādājam, kādā citā jomā?
Lolita – tas ir murgs! Hokejs ir tik dziļi manā sirdī, ka nekam citam vairs neatliek laika un šaubos vai ir pasaulē lietas, kas mani varētu aizraut kaut uz pusi no tā, kā ir ar hokeju un hokejistu trenēšanu! Kad es iegāju hokejā, mana dzīve pilnīgi pārmainījās, tādēļ es nevaru pateikt ar pārliecību, ka varētu strādāt citā sportā par treneri.
Eva – nemaz nav apspriežams.
Bet vai trenera darbs ir maize bez garozas?
Eva – ir arī garoza un brīžiem ļoti cieta!!
Un kā izdodas tai „izgrauzties” cauri?
Lolita – labi ir tas, ka vienmēr kopā ar nepatikšanām notiek arī labas lietas!
Kādas piemēram?
Lolita – nekas nespēj priecēt tik labi kā audzēkņu veiksmes un ne tikai spēļu laikā, arī treniņos bērni ar savu darbu iepriecina.
Redzot ar kādu degsmi jūs strādājat, rezultāts nevar nebūt, bet tas noteikti prasa daudz enerģijas!
Eva – vairumā gadījumu pēc treniņiem jūties emocionāli izsmelts, bet gandarīta tātad arī laimīga! Un ne tikai mēs dodam savu enerģiju audzēkņiem – daudz enerģijas un iedvesmas saņemam arī pretī!
Vai var teikt, ka jums droši var dāvāt kreklus ar uzrakstu: „es mīlu savu dzīvi”?
Abas vienbalsīgi – jā!!!
Kā ir sievietēm trenēt puiku komandas?
Lolita – super! Trenēt vispār ir milzīgs prieks! Es nevaru iedomāties kā tas ir iet uz darbu sēdēt no līdz un darīt darbu.
Eva – saproti pareizi, vārds darbs jau sen lielai daļai cilvēku asociējas ar kaut ko nepatīkamu, ko dara tikai naudas dēļ, trenēšana ir savādāk.
Lolita – cilvēki sēž darbā un visu dienu domā kā pēc darba atpūtīsies vai nodosies kādam vaļaspriekam, bet mums mūsu darbs ir gan iztikas avots, gan vaļasprieks vienlaicīgi! Šis darbs prasa lielu enerģiju, bet dod pretim brīnišķīgas emocijas un uzlādē arī, ja redzi ka bērni reāli saprot ko tu no viņiem gribi un viņiem izdodas!
Vai ir būtiskas atšķirības trenējot zēnus vai meitenes?
Eva – vispār meitenes ir kārtīgākas, bet nevarētu teikt, ka centīgākas, kā varbūt šķiet.
Lolita – manuprāt lielas atšķirības nav.
Sporta psihologi apgalvo, ka bērni iet uz nodarbībām divu iemeslu pēc: kompānijas pēc un dēļ pašapliecināšanās! Parasti kompānijas pēc iet meitenes, bet pašapliecinās zēni.
Eva – jā, ar meitenēm psiholoģiski ir grūtāk, jo zēnos sāncensība ir izteiktāka un līdz ar to viņi ir ievērojami motivētāki fiziskajam darbam. Tomēr meitenes ir atbildīgākas un rūpīgākas, kas izpaužas arī spēlēs.
Lolita – un kā vienmēr ir arī izņēmumi, bet visumā laikam tā ir, kaut vai skatoties uz mums (smejas)!
Jūs klausoties es secinu: ja zēni no bērnības spēlē komandā, kurā ir meitenes, tad tā ir šīs komandas priekšrocība. Zēni noteikti iespaidojas no meitenēm pārņemot viņu kārtīgumu, rūpīgumu un atbildības sajūtu un tas noteikti pamanāms salīdzinājumā ar komandām, kurās nav šādas prakses.
Tātad meitenes biežāk atnāk kompānijas pēc un starp viņām nav daudz tādu, kas izdzirdot jautājumu par ko gribi kļūt, spraucās caur vienaudžu baru lai paziņotu, ka viņas sapnis ir Stenlija kauss. Bet vai pienāk brīdis, kad arī meitenēm primāra sporta nodarbībās kļūst sportiskā mērķa sasniegšana?
Eva – ne visām, bet notiek.
Lolita – Eva, ar tevi tā jau bija noticis.
Eva – jā, jo es uz hokeju atnācu ziņkārības pēc, kas vēlāk pārauga sportiskajās ambīcijās. Tomēr jāatzīst, ka tagad atskatoties esošajā hokejistes karjerā, ir pārliecība par ievērojamu panākumu gūšanu, ja mana attieksme pret sportu tāda kāda tā ir tagad, būtu jau desmit gadus atpakaļ. Atceros pat laiku, kad mūs vēl trenēja Opits (Uldis Opits) brīvdienās bija spēles, bet es braucu mājā – lūk tāda pēdiņās attieksme! Es domāju, ja man tagad būtu astoņpadsmit gadi es visu darītu, izmantotu visas iespējas un tādas iespējas bija. Tagad tādu iespēju vairs nav!
Lolita – mēs daudz esam mācījušies no šī sirmā kunga (Ulda Opita) neviens treneris vairs nav bijis tik ieinteresēts mūsu panākumos, kā viņš.
Viņš bija stingrs?
Eva – nevis stingrs, bet prasīgs un atsaucīgs, iedziļinājās burtiski katras meitenes treniņu procesā un vienmēr atrada īstos vārdus.
Un tomēr runājot par to darba maizes garozu, jāatzīst, ka jūsu darbu ir novērtējuši ne tikai bērnu vecāki, arī kolēģi treneri jau sen nav tik skeptiski, īpaši redzot Jūsu audzēkņu panākumus. Protams, vēl joprojām pa reizei var dzirdēt kādu ne visai glaimojošu repliku tomēr izskatās, ka tas joprojām ir vīriešu šovinisms un nevēlēšanās zaudēt savas pozīcijas jomā, ko uzskata par savu! Kā jūs izskaidrotu savus panākumus trenera darbā?
Eva – protams audzēkņu panākumi ir atkarīgi no trenera pie kura tie trenējas, bet es neuzskatu, ka man ir priekšrocības, jo es esmu sieviete, tāpat neuzskatu, ka ir priekšrocības treneriem tikai tādēļ, ka tie ir vīrieši! Manuprāt mūsu stiprā puse ir spēja veidot draudzīgu saliedētu kolektīvu – komandu!
Lolita – man nepatīk vispār runāt par tādām lietām, jo mūsu audzēkņi ir vēl salīdzinoši mazi un viņu īstos panākumus mēs redzēsim vēlāk, uz ko arī ir vērsts treniņu process. Mēs taču nestādām mērķi uztrenēt čempionus 2008/9.gada Latvijas Bērnu un Jauniešu hokeja čempionātā noteiktā vecuma grupā, mēs trenējam viņus par pieaugušo hokeja spēlētājiem, bet čempionātu spēles ir neatņemama treniņu procesa sastāvdaļa un iespēja pārliecināties, kas tiek darīts pareizi un, kas treniņu procesā ir jālabo.
Un tomēr, ko Jūs uzskatāt par savām stiprajām pusēm?
Lolita – to, ka mēs esam gatavas mācīties un es, piemēram, esmu gatava daudz ieguldīt savā attīstībā. Man ir nepieņemama pat doma, ka es varētu pārstāt interesēties par visu jauno un progresīvo hokeja spēles un treniņu teorijā. Ir, protams, tādi, kas saka, ka viņiem vairs neviens neko jaunu nevar iemācīt, jo viņi redz nez kur ir spēlējuši un nez ko ir sasnieguši!
Eva – pilnīgi piekrītu Lolitas teiktajam, nav ko piebilst!
Ar to mūsu saruna beidzās, jo trenerēm bija jāiet gatavot komandu spēlei, kurā Jelgavnieki kārtējo reizi arī uzvarēja!
 
No sevis tomēr piebildīšu, ka, manuprāt, jau šajā sarunā arī skaidri redzama šo mūsu treneru panākumu atslēga un tā ir vienkārša – hokeja un sava darba mīlestība, kas izpaužas vēlmē nemitīgi pilnveidoties pašam un pilnveidot savus audzēkņus. Man palika atmiņā ārpus šī raksta Evas pateiktais teikums - man būtu kauns, ja starp maniem audzēkņiem būtu tādi, kas neprastu mest kūleni! Droši vien ir vieglāk meklēt vainu bērnā un savās neizdarībās vainot citus, bet treneris, kas ir spējīgs kaunēties par savu audzēkņu neizdarībām vai nemācēšanu, darīs visu lai audzēkņi visu prastu un visu varētu!

Rakstu sagatavojis JLSS direktors A.Kudurs.